Ten monumentalny budynek usytuowany jest przy ul. Mickiewicza (dawna Kaiserstrasse), bezpośrednio w sąsiedztwie centrum miasta. Obecnie jest to I Liceum Ogólnokształcące, ale również miejsce powstania pierwszej w Olsztynie męskiej szkoły średniej.
Należy stwierdzić, że w drugiej połowie XIX w., gdy nastąpił gwałtowny rozwój miasta przejawiający się w rozkwicie budownictwa, przemysłu i napływie nowych mieszkańców, Olsztyn tak naprawdę nie posiadał placówki edukacyjnej z prawdziwego zdarzenia. Z pewnością inne miasta wyposażone były w takie miejsca. W 1876 r. władze miasta podjęły decyzję o utworzeniu gimnazjum męskiego. Rok później uroczyście otwarto gimnazjum mieszczące się w małej kamienicy przy obecnej ul. Pieniężnego; pierwszy egzamin dojrzałości zdało wówczas czterech abiturientów. Wkrótce to miejsce okazało się za małe dla powiększającej się liczby uczniów. W 1886 r. rozpoczęto budowę nowej szkoły, a uroczyste otwarcie nastąpiło 30 września 1887 r. Nazwano ją wówczas Królewskim Gimnazjum Klasycznym. W tym czasie był to największy budynek w mieście.
Najpopularniejszym wówczas stylem pruskich gmachów urzędowych był styl neogotycki, który zastosowano również w przypadku tejże szkoły. Bryła tego dwukondygnacyjnego budynku przyciąga surową wydłużoną, ceglaną fasadą, jej jedyną dekoracją jest misterny, wieńczący fryz ułożony z kształtek. Wspomniany urzędowy styl pruskich gmachów podkreśla jednostajny rytm wielkich okien i symetria kompozycji, której oś stanowi główne wejście. Całość budynku przykryta jest dwuspadowym dachem.
W okresie I i II wojny światowej budynek szkoły przeznaczony był na cele wojskowe, znajdował się w niej m.in. szpital polowy. Po zakończeniu działań wojennych, już w maju przybyli pierwsi nauczyciele, których powołano do utworzenia nowej szkoły. Inauguracja roku szkolnego nastąpiła 4 czerwca 1945 r. jako Państwowe Gimnazjum i Liceum Męskie - była to pierwsza szkoła średnia na Warmii i Mazurach.
W pierwszych latach powojennej działalności tej placówki mieściło się w niej nie tylko gimnazjum i liceum, ale również różne stopnie szkoły podstawowej, aby ostatecznie w roku szkolnym 1960/61 stać się I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza. W 1965 r. na skwerze przed szkołą ustawiono popiersie patrona szkoły.