Plac Inwalidów położony na Żoliborzu należy do największych placów Warszawy. Jeszcze na początku XX w. znajdował się tutaj zbudowany w latach sześćdziesiątych XIX w. Fort Gieorgija. Po jego rozbiórce w 1923 r. wytyczono obecny plac, przy którym powstały reprezentacyjne budynki nowego osiedla - Żoliborza Oficerskiego. Jego nazwa uczciła inwalidów I wojny światowej.
W 1924 r. wzniesiono przy Placu Inwalidów imponujący budynek nazwany Hotelem Oficerskim. Projektantem obiektu był znakomity architekt Romuald Gutt. Budynek z założenia miał służyć inwalidom wojskowym. Ostatecznie odstąpiono od tego projektu, przeznaczając jego pomieszczenia na siedzibę zarządu Mieszkaniowego Stowarzyszenia Spółdzielni Oficerów oraz rotacyjne mieszkania. Parter zajmowały pomieszczenia handlowo-usługowe. Mieściło się tutaj także kino o nazwie "Mars". W 1934 r. część kamienicy zajęło Państwowe Gimnazjum Żeńskie im. Aleksandry Piłsudskiej.
Hotel Oficerski uległ uszkodzeniu we wrześniu 1939 r. W 1945 r. budynek odbudowano, zmieniając częściowo jego wygląd. Do 1957 r. funkcjonowało tutaj Gimnazjum im. Stefanii Sempołowskiej.
Dziś nie ma także kina, które po wojnie nosiło nazwę "Światowid", a parter zajmują nowe sklepy i restauracja "Żywiciel".