Zwiedzając warszawski Żoliborz, spostrzegawczy turysta zauważy tablicę widniejącą na fasadzie jednego z domów jednorodzinnych przy Alei Wojska Polskiego. Poświęcona jest ona jego mieszkańcowi Kazimierzowi Jeżewskiemu. Przybliżmy postać Kazimierza Jeżewskiego, mieszkańca willi numer 20.
Urodził się w 1877 r. w Cierniewicach na Kielecczyźnie. Po kilkunastu latach zamieszkał w Warszawie, gdzie zdał maturę. Później uzupełniał wykształcenie poza granicami Polski. Po powrocie do Warszawy w 1905 r. zaangażował się w działalność Komitetu Ratowania Dzieci przed Głodem. Terenem jego działania był głównie robotniczy Żoliborz. Zdobyte doświadczenia stały się inspiracją do powołania Towarzystwa Gniazd Sierocych, które stały się pierwowzorami rodzinnych domów dziecka. Po zakończeniu I wojny światowej na podobnej zasadzie zorganizował domy dziecka nazwane Wioskami Kościuszkowskimi. Swoją działalność kontynuował do śmierci w 1948 r.
Piaskowcową tablicę na domu, w którym Kazimierz Jeżewski mieszkał w latach 1940-1948, ufundowano w dziesiątą rocznicę jego śmierci.