Gutkowo założone zostało w 1352 roku, do 1987 była to podolsztyńska wieś, którą następnie włączono w granice administracyjne miasta, tworząc osobną dzielnicę. Już pod koniec XIX wieku w Gutkowie istniał cmentarz przynależący do pobliskiej parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Wspomniany fakt o przynależności administracyjnej wymusza w tym miejscu stwierdzenie, że jest to na obecną chwilę jedyna czynna nekropolia parafialna w Olsztynie.
Tego typu wiejskie nekropolie na tym terenie charakteryzują się przede wszystkim niemieckojęzycznymi napisami na nagrobkach, to autentyczne świadectwo wielokulturowości, ale i zawiłych dziejów. Na tym cmentarzu niestety nie zachowało się wiele takich przykładów, odnajdziemy je w najstarszej części; z pewnością interesujący jest fakt, że takie opisy znajdują na grobach pochodzących jeszcze z lat 60. ubiegłego wieku.
Bardzo ciekawa jest centralna część, znajdują się tu trzy żeliwne krzyże z początku XX wieku oraz bardzo oryginalny nagrobek, który wygląda po prostu jak przydrożna kapliczka. Ten jakże specyficzny element warmińskiego krajobrazu to grób księdza Heinricha Hosenberga (1881-1937). Trudno sobie chyba wyobrazić lepszą formę wyrażenia szacunku dla duchownego w takim regionie.
Cmentarz w Gutkowie znajduje się na ulicy Żurawiej, przy drodze prowadzącej do wsi Łupstych.