Do roku 1945 w Olsztynie było wiele pomników i pamiątkowych tablic związanych z historią Prus Wschodnich. Upamiętniały one wojny pruskie w XIX w., I Wojnę Światową a także wygrany plebiscyt w 1920 r., niestety wszystkie zniknęły zaraz po wyzwoleniu w 1945 r.. Bardzo nieliczne wykorzystano jako fundamenty pod nowe nawiązujące już do współczesnej historii ale i one w ciągu kilku lat podzieliły los pozostałych. Przez długi okres Olsztyn nie posiadał żadnych tego typu obiektów i trwało to aż do momentu gdy w granice administracyjne miasta zostały przyłączone dawne podolsztyńskie wsie.
Tak się właśnie stało z pomnikiem poświęconym mieszkańcom Gutkowa i okolic poległych podczas działań 1914-1918 r., teraz ten obiekt znajduje się już na terenie miejskim. Ten zbudowany z ciosów kamiennych symetryczny obelisk usytuowany jest na lekkim wzniesieniu nieopodal kościoła p.w. św. Wawrzyńca, zwieńczono go krzyżem i ozdobiono czterema kulami ułożonymi na podwyższonej podstawie obok kamiennych schodków.
Od strony zachodniej pomnika umieszczono tablicę zawierającą napis: „Bohaterom swojego kraju, którzy zginęli w czasie wojny światowej 1914-1918” oraz nazwiska 61 mieszkańców z miejscowości Gutkowo (Göttkendorf), Likusy (Lykusen), Redykajny (Redigkainen) i Łupstych (Abstich). Obecnie są to dzielnice Olsztyna. Stan zachowania pomnika jest dobry, mimo pęknięć w tablicy spowodowanej aktami wandalizmu wszystkie nazwiska są nadal czytelne.