Fragment Traktu Królewskiego wiodącego od Zamku Królewskiego do Wilanowa zaczynający się zaraz za Placem Zamkowym nosi nazwę Krakowskiego Przedmieścia. W okresie XVII-XVIII w. przechodził szybką urbanizację. Osiedlali się tutaj bogaci rzemieślnicy i kupcy wznoszący początkowo drewniano-murowane domy, które z czasem zamieniły eleganckie, mieszczańskie kamienice. Ulica stała się bohaterką obrazów królewskiego malarza Canaletta. Dzięki jego pracom możemy dziś porównać Krakowskie Przedmieście z drugiej połowy XVIII w. z odtworzoną po ostatniej wojnie zabudową ulicy.
W pierzei z nieparzystymi numerami budynków znajduje się dom 53 nazywany Kamienicą Garskich. W drugiej połowie XVII w. na tej działce wzniósł swój dom mieszczanin Suchodolski, który po pewnym czasie odsprzedał go krawcowi Sokołce. Na początku XVIII w. właścicielem budynku był Franciszek Glinicki. Stary dom w 1743 r. rozebrał i w jego miejscu postawił nową kamienicę lekarz Kostrzewski, a gruntownie przebudowano ją w 1754.
W drugiej połowie XVIII w. właścicielami kamienicy było małżeństwo Garskich, od których nazwiska budynek bierze potoczną nazwę. W 1869 r. obiekt przebudowany został dla ówczesnego właściciela Ludwika Kocha. Architekt Józef Orłowski nadał mu nową formę z klasycystyczną fasadą, której wyróżnikiem była figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem stojąca w niszy na wysokości drugiego piętra.
W dwudziestoleciu międzywojennym kamienicę nadbudowano dodatkowymi kondygnacjami, zmieniając jednocześnie wystrój elewacji. Budynek zniszczony w 1944 r. rozebrano po wojnie i zrekonstruowano w latach 1948-1950 według projektu arch. Jana Bieńkowskiego. W fasadzie ustawiono nową figurkę Matki Boskiej, nawiązując do przedwojennego wyglądu kamienicy.
W kamienicy Garskich w XIX i XX w. mieściły się m.in. księgarnie francuska i rosyjska oraz restauracja „U Hopfera”. Tę ostatnią uwiecznił w „Lalce” Bolesław Prus. To tutaj subiektem był bohater jego powieści, Stanisław Wokulski. Po II wojnie światowej wznowiono działalność „U Hopfera” jako winiarni. Popularny niegdyś obiekt stał się z czasem pierogarnią, którą zamknięto w ostatnich latach.
Kamienica Garskich, posiadająca oficynę od strony ulicy Koziej 28, jest zabytkiem od 1 lipca 1965 r. (nr rej. 223).