Figura znajduje się przy północnym odcinku ogrodzeniu kościoła pw. Bożego Ciała w Makowie Mazowieckim. Ustawiona została na prostokątnym, trójstopniowym postumencie, na którego członie głównym umieszczono inskrypcję: "Pod Twoją obronę uciekamy się", czyli pierwsze słowa "Antyfony". Poniżej wyryto datę "R. 1927". Figura ta jest więc o 14 lat młodsza od stojącej w jej pobliżu, przed wejściem do kościoła, rzeźby Pana Jezusa.
Zarówno "wąż pod Jej stopami", charakterystyczne ułożenie szat, jak i rozłożone na bok otwarte dłonie symbolizują właśnie Maryję Niepokalanie Poczętą. Mylącym może tu być "księżyc pod Jej stopami" identyfikujący Królową Nieba i Ziemi. Statua w pełni ukazująca wygląd Królowej Nieba i Ziemi stoi przed przasnyskim klasztorem Sióstr Klarysek Kapucynek. Uwagę w plastyce makowskiej rzeźby zwracają także na siebie charakterystyczne dziewczęce rysy twarzy.
Figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej jest jedną z trzech rzeźb-świątków niewielkiego Makowa Mazowieckiego. Oprócz wspomnianego wyżej posągu Pana Jezusa trzecią jest statua brata Alberta, czyli Adama Chmielowskiego, patrona nowych parafii i kościoła w ok. 10-tysięcznym Makowie Mazowieckim. Do II wojny światowej istniał jeszcze św. Jan Nepomucen przy moście na Orzycu, został jednak zniszczony przez Niemców, gdyż rzeźba wykonana była z brązu. Została więc przetopiona i do dzisiaj nie została odtworzona. A szkoda, bo była naprawdę piękna...