Poznań jak i cała Wielkopolska przez wieki był miejscem, gdzie współżyły ze sobą dwa narody – Polacy i Niemcy. Wzajemny stosunek obu narodowości pozostawał różny. Najgorszy okres przypadł na czasy zaborów i II wojny światowej. O ile w pierwszym okresie pruskie władze czyniły wszystko, aby zasymilować obie nacje, o tyle hitlerowcy postawili na eksterminację Polaków. Po czasach zaborów Prusacy pozostawili po sobie dobrze rozwinięty przemysł, budownictwo i przede wszystkim bazę oświatową. W całym Poznaniu zbudowali w czasie swego panowania wiele nowoczesnych placówek szkolnych, które służą po dziś dzień kształceniu kolejnych pokoleń poznaniaków.
Jedną ze szkół będących spuścizną po pruskim szkolnictwie możemy zobaczyć przy ulicy Berwińskiego. Wzniesiona została w latach 1903-1905 przy ówczesnej Baarthstrasse według projektu architektów Felixa Moritza i Henricha Grüdera będących jednocześnie miejskimi urzędnikami budowlanymi. W neorenesansowej placówce mieszczącej IV Szkołę Średnią (Mittelschule) mogło kształcić się około 1500 uczniów. Do ich dyspozycji wybudowano również budynek z salą gimnastyczną.
Kompleks przy ulicy Berwińskiego wzniesiono z tradycyjnych materiałów, a elewacje wyłożono ceramiczną cegłą. Budynek szkoły składa się z trzech skrzydeł zwieńczonych wysokimi szczytami. Obecnie mieści się tutaj Szkoła Podstawowa nr 26 im. Ryszarda Berwińskiego.