Podgorzowskie wsie założone podczas kolonizacji doliny Warty mają specyficzną budowę. Poszczególne gospodarstwa są mocno rozproszone, porozdzielane mozaiką pól i poletek, poprzecinane siecią kanałów i kanalików. Jedną z takich wsi jest Jasiniec.
Składająca się z raptem czterech zagród osada powstała w 1773 r. Po stu latach rozrosła się na tyle, że w 1886 r. powstała w niej gmina ewangelicka. Z inicjatywy wiernych wybudowano tu w 1896 r. murowany kościółek.
Jasiniec noszący przed wojną nazwę Johanneshof liczył w 1939 r. już ponad dwustu mieszkańców. Obecnie nie ma ich nawet stu, ale filialna świątynia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa ma się dobrze. Należy do gorzowskiej parafii Trójcy Świętej przy ul .Kostrzyńskiej. Nabożeństwa odprawiane są tu w każdą niedzielę o godz.9.30.
Jeżeli po mszy wybierzemy się na spacer w kierunku nadwarciańskiego wału, natkniemy się na niezbyt oddalony od świątyni cmentarzyk. Wiosną i latem jest słabo widoczny. Nawet tablicę informującą, że wkraczamy na „teren protestanckiego cmentarza niemieckiego do 1945 r.” trudno jest zauważyć. Późna jesień i zima potrafią jednak wiele odkryć.