Budynek dawnej rogatki miejskiej umiejscowiony jest na ulicy Warszawskiej, drogi prowadzącej do i z Warszawy. W zależności od kierunku jazdy wspomniany obiekt znajduje się dokładnie na końcu lub początku tego traktu, nie łatwo go przeoczyć.
Powstanie tego budynku datuje się na rok 1886, czyli na ten sam okres kiedy powstał owiany bardzo złą sławą i makabrycznymi legendami szpital psychiatryczny Kortowie. Dlatego też dopatrzymy się tego samego stylu co tamte zabudowania, przede wszystkim nieotynkowana czerwona cegła. Zadaniem tego miejsca było pilnowanie w przejścia granicznego w kierunku Olsztyna, w tym budynku zbierano również opłaty od osób wjeżdżających na targ.
W 1945 r. rogatka pełniła jeszcze inną rolę, na wschód i północny zachód od niej rozlokowano niemieckie stanowiska obrony miasta. Stanowiska te jednak nie zostały wykorzystane, powodem był brak obsady, śnieżyca oraz wejście wojsk radzieckich od strony północno – zachodniej. Być może jest to powód iż rogatka ta ocalała, gdyż dawniej takie obiekty znajdowały się przy wszystkich drogach prowadzących do Olsztyna.
Obecnie podobny budynek zachował się tylko w Dywitach. Cechą charakterystyczną takich rogatek były wystające z muru wykusze z oknami, umożliwiające obserwację drogi oraz to właśnie tutaj dokonywano opłat. Budynek dawnej rogatki nie jest wpisany do rejestru zabytków i pełni teraz funkcję mieszkalną.