Dzisiejsza dzielnica Piekar Śląskich, Brzeziny Śląskie, na swym terenie oprócz schronów Obszaru Warownego „Śląsk” z lat 1933-39 „posiadają” także całkiem ciekawy kościół zaprojektowany przez znanego górnośląskiego architekta Ludwiga Schneidera, którego budowniczym był Franciszek (Franz) Neuman z Bytomia.
Jest to budowla wybudowana na planie krzyża łacińskiego, z cegły pełnej klinkierowej, nieotynkowana, orientowana na wschód, z masywną wieżą o wysokości ok. 50 metrów. Stylowo nawiązuje do epok romańskiej i gotyckiej, jednak jest to tzw. „neostyl”, w bryle którego można zauważyć wiele ciekawych elementów zdobniczych wykonanych z kamienia. Niewątpliwie w oczy „rzuca się” krzyż wykonany z żelbetu i rzeźba Ukrzyżowanego Chrystusa na Krzyżu, która prawdopodobnie także wykonana jest z tego lub podobnego materiału.
Wnętrze kościoła jest trójnawowe o układzie bazylikowym. Wystrój wnętrza pochodzi głównie z XX wieku, a jedynym „śladem” z XIX wieku w wystroju wnętrza jest obraz św. Barbary, który znajdował się na terenie cechowni kopalni „Orzeł Biały” o profilu cynkowo-ołowiowym. Warto we wnętrzu świątyni zwrócić uwagę na ołtarze, organy i witraże wykonane przez niemieckich rzemieślników, tylko figura św. Jana Chrzciciela jest dziełem krakowskiego rzeźbiarza Bogusława Langmana. Konsekracja kościoła nastąpiła dnia 25.11.1915 roku.