Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Nowy Dwór Mazowiecki

Ratusz i magistrat z 1861 r.

Nowy Dwór Mazowiecki znany jest przede wszystkim z unikatowego kompleksu wojskowego „Twierdza Modlin”. Warto jednak poświęcić trochę czasu na spacer po samym mieście. Zobaczyć tutaj można sporo drewnianych domów, które stawiano w okresie, gdy obowiązywał zakaz wznoszenia na przedpolach twierdzy trwałych, murowanych budynków. Dopiero z czasem zaczęły powstawać w mieście murowane obiekty, a wśród nich siedziba jego władz przy ulicy Warszawskiej 6.

Klasycystyczny ratusz nowodworski wzniesiony został w 1861 r. Autorami jego projektu byli budowniczowie guberni warszawskiej Ludwik Bethier i Franciszek Tournelle. Budynek w czasie swego istnienia pełnił funkcję magistratu, a w okresie powojennym szkoły. Opuszczonemu w ostatnich latach obiektowi groziła rozbiórka. Uratował go wpis do rejestru zabytków w dniu 1 marca 2013 r. decyzją 93/2013 Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zaproponował: zbyszekf60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na