Kapliczka pochodzi prawdopodobnie z końca XVIII w., czasami datuje się ją też na rok 1800. Ustawiona jest na skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Mostowej, to już południowe krańce miasta. Posiada trochę ciekawą konstrukcję i nietypową jak na tego typu obiekty w tym regionie. W pewnym sensie tworzy zwartą bryłę z arkadami z każdej strony.
Kapliczka jest murowana z cegły na kamiennej podmurówce, otynkowana i przykryta daszkiem namiotowym, na którego szczycie umieszczono żelazny krzyż. Wiadomo iż wielokrotnie była remontowana, dlatego mimo że stoi bardzo blisko ruchliwej drogi, jej stan zachowania jest dość dobry. Oryginalnie w jej arkadowych wnękach znajdowały się trzy stare, zabytkowe krucyfiksy które jednak kilka lat temu zostały zdjęte i decyzją władz miasta zostały one przekazane Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków celem gruntownego odrestaurowania. Jednak po dokonaniu wszystkich prac, ze względu na ich wartość historyczną nie powróciły do kapliczki aby nie uległy zniszczeniu przez działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Umieszczono je w Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Wykonanie nowych krzyży zlecono Marcinowi Zegarowiczowi, rzeźbiarzowi z Biskupca. Uroczystego ponownego zawieszenia i poświęcenia z udziałem mieszkańców oraz władz Powiatu Olsztyńskiego dokonano 11 czerwca 2011 r. Elewacja kapliczki jest nieznacznie kolorystyczna a ona sama ogrodzona jest metalowym płotkiem, wszystko to w zestawieniu z otaczającym startym budownictwem daje interesującą kompozycję.