Zwiedzanie małych miasteczek zawsze powinno zaczynać się od centrum; tam tradycyjnie można znaleźć najciekawsze obiekty. Podobnie jest w Barczewie. Jego średniowieczna część oparta jest na planie prostokąta z regularną siatką ulic. W samym środku - na niewielkim rynku - w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się studnia miejska, odnajdziemy wybudowany w XIX w. neogotycki ratusz.
Jest to budowla na planie prostokąta, piętrowa i podpiwniczona, z zagospodarowanym poddaszem. Całość przykryta dwuspadowym dachem z ceramiczną, czerwoną dachówką. Na środku dachu umieszczono efektowną ośmioboczną neogotycką wieżę z czterema tarczami zegarowymi. Wieżyczka otoczona jest ażurową balustradą tworząc w ten sposób taras widokowy. Jej szczyt zwieńczono ostrołukowym blaszanym hełmem podpartym na ośmiu filarach, które tworzą w ten sposób duży prześwit. Całość wieńczy metalowa chorągiewka wietrzna.
14 lipca 1980 r. kilka pomieszczeń ratusza strawił pożar. Prace remontowe trwały aż do roku 1984. Przyczyną tak długiego terminu było to, że podczas prac pożar wybuchał jeszcze trzykrotnie. Stan pełnej użyteczności ratusz osiągnął w 1987 r. Główna funkcja ratusza od lat jest ta sama - jest siedzibą władz miejskich. Podjęto jednak plany aby ten budynek bardziej "otworzył się" na turystów. Wieżyczka stać się ma platformą widokową, z której można będzie podziwiać panoramę miasta, a na poddaszu znajdą miejsce sale historyczne.