Niewielką leśną kolonię o współczesnej nazwie Sołacz trudno znaleźć na mapach, a jeszcze w XIX w. wiódł tędy wykładany brukiem bardzo ważny trakt z Gorzowa do Chojny i dalej do Szczecina. Leśniczówka Szable, którą znajdziecie tuż przy tablicy z nazwą miejscowości, pełniła kiedyś funkcję stacji poczty kurierskiej. Straciła swą rolę na rzecz leśnictwa (wtedy Hufenbruch) dopiero po wybudowaniu nowej drogi – niegdysiejszej E65, później krajowej trójki. Trasę dzisiejszej S3 wytyczono jeszcze bliżej dawnego traktu, jednak Sołacza z niej nie zobaczycie – ukrywa się pośród lasów.
Przed ogrodzeniem leśnictwa można za to obejrzeć kamienny drogowskaz z przełomu XVII i XVIII w. – nie do końca czytelny, ale na jednej ze ścian dają się odczytać bardzo wyraźnie dwa kierunki: Königsberg i Soldin, czyli Chojna oraz Myślibórz. Nie jest to jedyna ciekawostka, na którą natkniecie się przy leśnictwie.
Rośnie tam osiem dębów szypułkowych (w tym jeden 400-letni), klon pospolity (wg przymocowanej dobre 20 lat temu tabliczki - wys. 25 m, obw. 280 cm) i 250-letni jesion wyniosły (wys. 26 m, obw. 360 cm - dane z podobnego okresu). Pięć spośród tych okazów posiada status pomników przyrody. Znając historię tego zagubionego wśród lasów miejsca, skupisko wywierających wrażenie drzew nie wydaje się dziwne ani zaskakujące. Długowieczne, dorastające do imponujących rozmiarów gatunki sadzono zwyczajowo w pobliżu pełniących funkcje publiczne budynków czy pomnikowych głazów.