Kaplica grobowa biskupa Piotra Tomickiego usytuowana jest we wschodniej części ambitu katedry, po prawej stronie kaplicy króla Stefana Batorego. Gotycką kaplicę w początku XVI wieku przebudowano na mauzoleum biskupa Piotra Tomickiego. Pracami kierował Bartolomeo Berecci - twórca kaplicy Zygmuntowskiej.
Pomnik nagrobny biskupa sprawia wrażenie lekkiej konstrukcji. Na niewielkim cokole z tablicą inskrypcyjną ustawiono prostokątną niszę ujętą pomiędzy rzeźbionymi kolumnami. W niej na wieku trumny z herbem Łodzia spoczywa postać biskupa z czerwonego marmuru. W głębi niszy Matce Boskiej zmarłą postać klęczącego biskupa poleca św. Piotr. Niszę pomnika zamyka lekkie belkowanie z ozdobnymi wolutami i niewielkimi figurami.
Ten grobowy pomnik biskupa był wzorem dla pomnika biskupa Piotra Gamrata w kaplicy św. Katarzyny z fundacji królowej Bony. Forma prostokątnej niszy została tutaj po raz pierwszy zastosowana. W ołtarzu kaplicy umieszczony obraz "Hołd Trzech Króli" pochodzi z XVI wieku. Na ołtarzu srebrna trumienka jest relikwiarzem bł. Wincentego Kadłubka. Kaplicę zamyka krata z herbem Ciołek biskupa Maciejowskiego, kratę przeniesiono tutaj w XVIII wieku. Kaplica ta jest pod wezwaniem św. Tomasza Kantuaryjskiego.