Zamek kapituły warmińskiej budowano etapami. Jego najstarsze fragmenty pochodzą z połowy XIV w. Jest architektoniczną wizytówką Olsztyna, jedną z najlepiej zachowanych zabytkowych budowli obronnych na terenie północnej Polski. W salach zamkowych mieści się Muzeum Warmii i Mazur z ciekawymi zbiorami dzieł sztuki, eksponatami z zakresu archeologii, etnografii oraz dokumentami historycznymi pokazującymi, na czym polegała walka o polskość poczuwających się do niej Warmiaków i Mazurów.
Na olsztyńskim zamku w latach 1516-1519 i 1520-1521 przebywał i pracował Mikołaj Kopernik. Znakomity astronom właśnie tutaj prowadził obserwacje nieba, których wyniki przedstawił w dziele O obrotach sfer niebieskich. Obecnie można oglądać pomieszczenia, w których mieszkał Kopernik. W jego dawnej komnacie wystawiane są zbiory malarstwa oraz atrakcje związane z osobą astronoma. Żadne z nich nie mogą się jednak równać pod względem autentyzmu z zachowaną na ścianie ponad wejściem do komnat tablicą astronomiczną narysowaną przez genialnego odkrywcę! Tablica to zespół czerwonych linii z opisem, wykonanych ręcznie na tynku ściany w krużgankach zamkowych. Jedną z linii narysowaną kolorem niebieskim mistrz podpisał aequinoctium, co po łacinie oznacza równonoc. Zimą i wiosną 1517 r. uczony prowadził w tym miejscu obserwacje, których efektem było wyznaczenie rzeczywistej długości astronomicznego roku. Ustalił ją właśnie na podstawie obserwacji równonocy wiosennej. 17 czerwonych hiperbol oraz 1 niebieską prostą (obrazującą moment równonocy) Kopernik narysował osobiście, śledząc promienie słoneczne padające na ścianę.
Tablica nie zachowała się w całości. Uszkodzono ją w czasie przebudów, jakim poddawano zamkowe pomieszczenia w przeszłości. Była własnoręcznie wykonanym przez genialnego uczonego narzędziem do astronomicznych obserwacji, stanowiąc zarazem unikatowe, "uczone" graffiti sprzed bez mała 500 lat.