Budynek powstał w 1909 r. i pierwotnie zwany był jako "Villa Sperl". Nazwa, jak łatwo się domyslić, pochodzi od budowniczego obiektu Waltera Sperla, ówczesnego właściciela nieistniejacego już młyna zamkowego.
Na przełomie XIX i XX w. nazwisko Sperl było dość znane w Olsztynie; ojciec Waltera był przewodniczącym powstałej w 1888 r. loży masońskiej o nazwie "Kamień nad Łyną". Loża ta działała w Olsztynie przez 45 lat i została zlikwidowana po dojściu do władzy NSDAP w Niemczech.
Walter Sperl mieszkał w tym budynku do końca lat 20. XX w. Potem pieczę nad willą przejął zarząd magistratu miejskiego i urządził w niej schronisko młodzieżowe. Po kilku latach z inicjatywy nadburmistrza Fritza Schiedata otwarto tutaj szkołę muzyczną ukierunkowaną na muzykę organową.
Okres II wojny światowej obszedł się bardzo łaskawie nie tylko z budynkiem, ale i jego wyposażeniem. Fakt ten sprawił, że bardzo krótko po zakończeniu wojny ponownie otworzono w willi szkołę muzyczną, jedną z pierwszych w Polsce. Stało się to za sprawą Izabeli Garglinowicz, wybitnej społeczniczki i organizatorki życia muzycznego na Warmii. Z jej inicjatywy pod koniec lat 60. XX w. wybudowano nową szkołę muzyczną z salą koncertową.
Po szkole muzycznej willę przejęła służba zdrowia i do 1997 r. prowadziła w budynku przychodnię rejonową. W latach 1998-99 prywatny inwestor przeprowadził gruntowny remont i rewitalizację willi, adaptując ją na cele mieszkaniowe, i otworzył hotel z 32 miejscami noclegowymi.
Ta piękna willa to przykład typowego, elektycznego stylu, jaki stosowano na początku ubiegłego wieku. Jest to dwukondygnacyjna budowla ceglana i otynkowana, rozplanowana na rzucie wieloboku, nakryta wielopołaciowym dachem. Dawna "Villa Sperl" jest też ciekawą mieszanką architektoniczną, swoim wyglądem nawiązuje do szkockich dworków myśliwskich z elementami pruskimi.