Nazwa tego miejsca wyjaśnia się sama gdy spojrzymy na mapę Olsztyna. Teren nad rzeką Łyną leżący u zbiegu ulic 22 Stycznia, Pieniężnego, Kościuszki, Niepodległości, Emilii Plater oraz Knosały to dokładnie centrum miasta. Plany zagospodarowania tej trochę zapomnianej trzynastohektarowej przestrzeni powstały jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku, ale dopiero teraz te niezbyt atrakcyjne nieużytki w postaci pozostałości po dawnych ogródkach działkowych czy zaniedbanym brzegu wspomnianej Łyny nabrały realnych kształtów.
Obecny obraz jest całkowicie nieporównywalny, gdyż budowa Parku Centralnego stworzyła takie możliwości zagospodarowania, że w dziedzinie wypoczynku i rekreacji jest to jedna z najpiękniejszych wizytówek Olsztyna. Co tworzy ten niezwykły urok? Przede wszystkim zieleń w każdej postaci (m.in. w miejsce wcześniej usuniętych drzew posadzono ponad dwieście nowych), liczące prawie dwa kilometry liczne ścieżki spacerowe i rowerowe rozchodzące się we wszystkich kierunkach ale schodzące się przy głównym punkcie parku czyli fontannie.
Fontanna Parku Centralnego to w pewnym sensie osobny punkt zwiedzania. Początkowo plany przewidywały ustawienie jej na terenie poza parkiem, jednak w trakcie prac skorygowano to i fontanna jest jego centralnym atrybutem. Usytuowana jest nad samym zakolem rzeki a jej ważnym elementem są kamienne półkule symbolizujące Układ Słoneczny. Dodatkowym wzbogaceniem jest oświetlenie robiące ciekawe wrażenie zwłaszcza w godzinach wieczornych. Chwilę relaksacyjnego odpoczynku w pobliżu fontanny umożliwiają liczne drewniane wiaty rozlokowane wokół placu, idealne miejsce na rodzinne spotkanie.
Oczywiście należy nadmienić też o innej naturalnej atrakcji tego miejsca, mianowicie o samej rzece Łynie meandrującej po obrzeżach parku. Obudowano jej nabrzeża pozwalając przez to na możliwość przebywania dosłownie przy rzece. Wybudowano kilka mostów oraz przystań dla kajaków. Patrząc w przeszłość miasta, przez dziesięciolecia rzeka Łyna była postrzegana jako bardzo zanieczyszczony ciek wodny i zlewisko ścieków. Teraz ten krótki odcinek pozwala ukazać inne jej oblicze.
Oficjalne otwarcie parku nastąpiło 19 lipca 2014 r.W zamierzeniu jego pomysłodawców, Park Centralny ma być oazą spokoju w samym centrum Olsztyna, ma służyć kontemplacji przyrody oraz bliższemu poznawaniu jej. Ma być to miejsce przyjazne wszystkim mieszkańcom oraz turystom.