Ruszajny to niewielka miejscowość położona w sąsiedztwie Barczewa, tuż przy bardzo ruchliwej drodze krajowej nr 16. Pierwsze wzmianki o tej wsi pochodzą z roku 1336 kiedy to dokonano lokowania na prawie chełmińskim, pruska nazwa tego miejsca to Reushhagen.
W samym centrum Ruszajn usytuowane są dwie neogotyckie kapliczki, jedna na posesji prywatnej a druga na specjalnie wydzielonym terenie. Kapliczka usytuowana za przydomowym ogrodzeniem, pochodzi 1895 r. i mówi o tym metalowa chorągiewka na dwuspadowym daszku. Jest murowana z czerwonej cegły licowej o zwartej jednorodnej bryle, posiada jedną wysoką ostrołukową i przeszkloną wnęką w elewacji frontowej ze współczesną figurą Matki Boskiej. Ogólny stan kapliczki jest dobry, jest starannie pielęgnowana przez właściciela i ciekawie się prezentuje w otoczeniu zielonych krzewów.
Druga tego typu budowla umiejscowiona jest na placu jakby do tego wyznaczonym, można odnieść wrażenie że jest to główne miejsce wsi. Kapliczkę wybudowano w 1916 r. o czym również informuje umieszczona na dachu chorągiewka. Budowla dwukondygnacyjna, murowana z czerwonej cegły z ostrołukową niszą i blendami w dolnej części oraz prześwitem w części górnej przeznaczonym na dzwonek. W dużej frontowej, przeszklonej wnęce figury różnej wielkości w otoczeniu kwiatów. Kiedyś kapliczka otoczona była przez cztery klony, dziś zachowały się tylko dwa ale nadal jest to już rzadki przykład dobrze zachowanego tradycyjnego zagospodarowania otoczenia.
Opuszczając Ruszajny warto jeszcze udać się na leśną kolonię, tam bowiem na polanie w otoczeniu drzew skrywa się trzecia kapliczka należąca terytorialnie do tej wsi. Jest to także budowla neogotycka pochodząca z początku XX w., murowana i otynkowana z dużą ostrołukową niszą zawierającą liczne figury, krucyfiks oraz inne elementy. Przykrywa ją wielospadowy daszek z blachy zwieńczony szpiczastą kopułą. Mimo pewnego osamotnienia kapliczka jest w doskonałym stanie, odrestaurowana i pomalowana na biało ciekawie kontrastuje z otaczającą ją zielenią. Kapliczka usytuowana jest na północny wschód od miejscowości przy leśnej drodze.