Leśna osada w pobliżu Strzelec Krajeńskich znana już w 1685 r. jako siedziba nadleśniczego na rewir wielisławicki. Dziś także nie mieszka tutaj zbyt wiele osób. Większość zachowanych zabudowań pochodzi z końca XIX w. (kiedy postawiono tu domy dla robotników leśnych) oraz z dwudziestolecia międzywojennego. Do miejscowości prowadzi śródleśny, dobrze zachowany bruk.
Warto zatrzymać się tu na chwilę chociażby po to, by przyjrzeć się z bliska pomnikowym drzewom rosnącym tuż przy tablicy z nazwą wsi. Jeżeli skręcimy w drogę prowadzącą do leśniczówki, kilkaset metrów za nią znajdziemy dawny cmentarz z nagrobkami w różnym stanie zachowania (pośród nich spora płyta nagrobna dawnego leśniczego).
Wśród ciekawostek są też ruiny młyna nad Pełczą i leśny rezerwat przyrody „Wilanów”. Utworzono go w 1966 r. Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Leśnego. Na powierzchni nieco ponad 60 ha chroniony jest fragment lasu porośniętego bukami i dębami, pośród których zdarzają się okazy o obwodach do 4,5 m.