Kamienica została zbudowana w roku 1903, jednak obecną sylwetę uzyskała dzięki rozbudowie w latach 1903-07, w związku z czym dziś znajduje się przy ulicy 3 Maja nr 6-8, czyli jest jakby dwuczłonowa... Budynek niewątpliwie przyciąga uwagę swymi bogatymi zdobieniami o motywach roślinnych, najbardziej widocznymi na balkonach w lewej części budynku (wbudowane w tamtejszy wykusz).
Z dwóch jej członów najbardziej ozdobiony jest właśnie ten lewy, czyli pierwotny budynek dzisiejszej całości. Budowla zachowała styl secesyjny z dodatkiem neogotyku. Przekryta jest dachem półmansardowym, pokrytym już współczesną dachówką ceramiczną typu “holenderka”. Posiada cztery kondygnacje i użytkowe poddasze.
Pierwsza kondygnacja została przeznaczona na działalność handlową i tę “tradycję” próbuje się kontynuować również w dzisiejszych czasach. Od pierwotnej działalności handlowej jakim był tzw. “Dom obuwia” wzięła się nazwa budynku, którą to potwierdza widoczny w jego lewej części, w ściance szczytowej herb w postaci buta.
Otwory okienne w większości zakończone są łukiem odcinkowym, z wyjątkiem witryn powierzchni handlowych. Prawa część budowli jest nieco skromniejsza we wszelkie zdobienia, a przy tym najbardziej przebudowana w ostatnich latach. Charakterystycznym jej elementem jest półokrągły wykusz, do którego osadzono płyty balkonowe ozdabiając je metalowymi balustradami z roślinnymi motywami nawiązującymi do secesji.