Krzeszyce mają sięgający XII w. rodowód słowiański ale pierwsze pisemne wzmianki o miejscowości pojawiały się dopiero w 1354 r. W trakcie swoich dziejów należały do biskupów lubuskich, później – przez kilka wieków – stanowiły uposażenie słońskich joannitów . Wieś powstała na skraju sporych kompleksów leśnych nad wartko płynącą Postomią nic więc dziwnego, że mieszkańcy postanowili swego czasu wykorzystać jej bystry nurt i zbudowali wzdłuż jej biegu cztery młyny. Do dziś zachował się tylko jeden z nich, zlokalizowany w samej miejscowości – sprawny technicznie, jednak już nie eksploatowany.
W lesie, około dwa kilometry od Krzeszyc można natomiast oglądać niezwykle urokliwe ruiny tzw. Czwartego Młyna lub – jak kto woli – Górnego Młyna. Uważa się, że powstał jeszcze w XVII w. i jako młyn zbożowy oraz tartak odgrywał niepoślednią rolę w życiu wsi. Stare zdjęcie przedstawione na ustawionej w tym miejscu tablicy informacyjnej pokazuje piękny i duży budynek.
Miejsce to zostało niedawno zagospodarowane przez Nadleśnictwo Lubniewice. W wyniku tych działań stawy i kanały młyńskie ponownie napełniły się wodą. Wytyczono szlak pieszo-rowerowy. Wykonano też wiatę ze stołami, stojaki na rowery oraz drewniane pomosty, do których dobijać mogą kajaki (Postomia jest lubiana przez miłośników kajakarstwa). Powstało miejsce o sporych walorach turystycznych, rekreacyjnych i edukacyjnych. Na ustawionych tutaj tablicach umieszczono ciekawe informacje historyczne i przyrodnicze w języku polskim i niemieckim.