Nowa Wieś jest stosunkowo młodą miejscowością, powstała na początku XIX w. na karczowisku leśnym założona przez zarząd lasów królewskich. Ja wiele jej podobnych na tym terenie wieś ta stanowiła swoistą mozaikę kulturową i wyznaniową, dotyczyło to zarówno Niemców jak i Polaków. Oczywiście dominowała tutaj społeczność ewangelicka, dlatego interesujące jest odnaleźć tutaj typową warmińską kapliczkę.
Jest to tradycyjna budowla wystawiona w stylu neogotyckim na przełomie XIX i XX wieku, zlokalizowana jest obecnie na prywatnej posesji. Kapliczka została wybudowana z czerwonej cegły licowej na podmurówce z kamieni polnych, dwudzielna część bazowa posiada wyraźnie podkreślony węższy korpus opięty gzymsem. Głównym elementem dekoracyjnym kapliczki jest duża ostrołukowa nisza umieszczona od frontu, zamknięta oszklonymi drzwiczkami podziałem szprosowym. Wewnątrz niej figura Matki Bożej. Całość budowli przykrywa krzyżowy daszek z czterema szczytami, w jego zwieńczeniu umieszczono smukły krzyżyk z nałożonym krucyfiksem.
Kapliczka ta w 1992 r. wpisana została do rejestru zabytków. W 2006 r. do tego samego rejestru wpisana została inna kapliczka znajdująca się na kolonii wsi przy starym siedlisku, wyglądem była bardzo zbliżona do tej umiejscowionej w centrum wsi. Niestety do czasów obecnych zachowały się tylko fragmenty fundamentów.