Niewielka miejscowość położona wśród pól z zaledwie kilku gospodarstwami rozciągniętymi głównie na kolonii, wszędzie dojazd dostępny tylko dzięki w miarę dobrze utrzymanym drogom gruntowym. Przed rokiem 1945 wieś zaludniona w większości przez ludność pochodzenia niemieckiego, po wojnie zastąpili ich przesiedleńcy z różnych stron. Jedyną pamiątką po dawnych czasach jest przydrożna kapliczka, bardzo ciekawie wtopiona w warmiński krajobraz.
Umiejscowiono ją przy trakcie prowadzącym do pobliskiego Franknowa, do którego Wólka Szlachecka przynależy pod względem sołectwa. Kapliczka wybudowana została w I połowie XIX wieku, jest tynkowana i dwukondygnacyjna. Dolna jej część opasana jest daszkiem okapowym, ściany gładkie a całość przykryta dwuspadowym dachem ceramicznym. Główną ozdobą kapliczki są kwadratowe otwarte wnęki umieszczone od frontu, większa w niższym poziomie. Dawniej nisze te zawierały ludowe rzeźby Immakulaty i Świętego Jana Nepomucena, obecnie są to różne ale współczesne już figurki Maryjne.
Kapliczka nie jest wpisana w rejestr zabytków, ale jest z pewnością pod ochroną okolicznych gospodarzy. Niedawno odnowiona i odświeżona na biały kolor, doskonale komponuje się z jej naturalnym otoczeniem.