Pierwszy kościół w Prositach powstał w połowie XIV wieku. Wspomina się go przy okazji założenia tej wsi w roku 1354. Na ten sam okres datuje się powstanie parafii, od chwili utworzenia należała do archiprezbiteratu w Jezioranach. Niestety następny XV wiek był okresem wojen polsko – krzyżackich, w ich wyniku miejscowość wraz z kościołem została zniszczona.
Na starych fundamentach nową świątynię wybudowano dopiero w roku 1585. Biskup warmiński Szymon Rudnicki konsekrował ją 26 października 1608 r., poświęcając ku czci Wniebowzięcia i Oczyszczenia Maryi. Obecny kościół o cechach neogotyckich powstał w latach 1840 – 1842 i ofiarowano go wezwaniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Konsekrował go 17 sierpnia 1845 r. biskup pomocniczy Józef Ambrozy Geritz.
Jest obiekt orientowany i murowany na rzucie prostokąta, posiadający wysoką kamienną podmurówkę. Typ salowy z zakrystią od północy oraz kwadratową wieżą od zachodu. Wieża posiada cztery zewnętrzne kondygnacje oddzielone gzymsami i fryzem, przykrywa ją dach namiotowy z chorągiewką i datą 1843.
Kościół otoczony jest kamiennym murem z dwiema kutymi z żelaza bramami, oraz starym cmentarzem z zabytkowymi nagrobkami pochodzącymi z XIX i XX wieku. W 1967 r. kościół w Prositach wpisany został do rejestru zabytków, przykościelny cmentarz w roku 1987.