Od maja 2014 r. funkcjonuje w przykrytych kolebkowym sklepieniem kazamatach bastionu Filip stała ekspozycja muzealna. Spacerując po Kostrzyńskich Pompejach, absolutnie nie można tego miejsca pominąć. W ciekawie zaaranżowanym wnętrzu w przystępny sposób przedstawiono historię miasta i dzieła fortecznego. Oprócz eksponatów uzyskanych podczas wykopalisk zainstalowano tu urządzenia multimedialne, dzięki którym w czasie zwiedzania towarzyszą nam dźwięki i obrazy. Są dwujęzyczne (polsko-niemieckie) dotykowe plansze, tablice z opisami, modele i makiety. Część ekspozycji poświęcono kostrzyńskiemu zamkowi oraz wielkim bitwom wojny siedmioletniej – pod Sarbinowem i pod Kunowicami .
Bastion Filip zlokalizowany jest w pobliżu Bramy Chyżańskiej. Powstał w XVI w. za czasów Jana Kostrzyńskiego, który - przeniósłszy tutaj z Myśliborza (Soldin) stolicę Nowej Marchii – podjął decyzję jej ufortyfikowania. Pierwszą ekspozycję muzealną otwarto w nim już w 1929 r. Poświęcona była Twierdzy Kostrzyn i nosiła nazwę „Kasematen Museum”.
Warto wiedzieć:
Wstęp na teren Starego Miasta jest dla turystów indywidualnych bezpłatny. Grupy zorganizowane powinny zgłaszać się do działającego od 2008 r. Muzeum Twierdzy Kostrzyn (ul. Graniczna 1; tel. +48 95 752 23 60 lub e-mail: biuro@muzeum.kostrzyn.pl). Ekspozycja w bastionie „Filip” (kwiecień - październik ); czynna od wtorku do piątku 10:00-16:00 (we wtorki nieodpłatnie, ostatnie wejście o 15:00); sobota i niedziela 10:00 do 18:00 (ostatnie wejście 17:00) bilet normalny 10,- zł, ulgowy dla dzieci i młodzieży uczącej się 5,- zł. Dzieci do lat 6 – bezpłatnie. Przy zwiedzaniu Starego Miasta z przewodnikiem, na wejście do „Filipa” obowiązuje zniżka 50%.
Ciekawostka: Zainteresowanych wirtualnym spacerem po Starym Kostrzynie zapraszam do odwiedzenia strony http://www.wirtualnatwierdza.kostrzyn.pl/index_pol.html