Wędrówkę południowym szlakiem cystersów rozpoczynamy z Ludźmierza, gdzie około roku 1238 osiedlili się zakonnicy przybyli z Jędrzejowa. Okolice Ludźmierza również należały do uposażenia tutejszego klasztoru. Były to Szczyrzyce, Mogilany oraz odległe Bolechowice w okolicach Wieliczki. W Ludźmierzu należy zobaczyć słynącą łaskami figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem, tzw. Gaździny Podhala. Tutaj również urodził się Kazimierz Przerwa-Tetmajer, piewca tych okolic.
Z Ludźmierza wyruszamy do Krakowa, gdzie znajduje się okazałe opactwo cystersów w Mogile. Ufundowane zostało około 1225 roku. Jest to niewątpliwie zabytek, który trzeba zwiedzić. Dla pragnących poznać współczesność cysterskiego zakonu polecam klasztor w Nowej Hucie na osiedlu Szklane Domy 7. W drodze do Jędrzejowa zatrzymamy się w Januszowicach, by zobaczyć pozostałości kaplicy pocysterskiej, a przy okazji zwiedzimy kościół w pobliskim Prandocinie, jeden z najstarszych w Polsce, również związany historycznie z cystersami i ich domenami w tej części Małopolski.
Wracamy na trasę numer 7 i ruszamy do Jędrzejowa, gdzie czeka nas zwiedzanie kompleksu klasztornego, który był na tych ziemiach filią francuskiego Morimondu, klasztoru, z którego przybyli na ziemie polskie pierwsi cystersi. Jest to pierwszy klasztor tego zakonu na ziemiach polskich. Trzeba nastawić się tutaj na długie i ciekawe zwiedzanie. Radzę postarać się o przewodnika, który oprowadzi nas po klasztorze i pokaże wszystkie jego tajemnice.
Kolejnym etapem podróży będzie Koprzywnica, która od 1185 roku była siedzibą zakonu. Piękny obiekt. Koneserzy wczesnogotyckich kościołów i średniowiecznej kultury będą na pewno ukontentowani. Z Koprzywnicy ruszamy w dalszą podróż do Wąchocka. Tutaj czeka nas zwiedzanie refektarza, wirydarza, kaplic i kościoła. Jeżeli potrzebny będzie przewodnik, można zamówić go na miejscu, lub poprosić któregoś z braci zakonnych.
Wycieczkę zakończymy w Sulejowie, do którego 1177 roku przybyło pierwszych 12 braci zakonnych. Obiekt, podobnie do klasztoru w Wąchocku, jest perłą średniowiecznej architektury cysterskiej na tych ziemiach. Do tego malownicze położenie i ciekawe założenie, mogą sprawić, że wycieczka ta będzie jedną z tych niezapomnianych. I nie trzeba po takie wrażenia wyjeżdżać za granicę.