Domy (XVII, XVIII, XIX w.). Większość tych domów została wybudowana w obrębie tzw. Rynku Starego Miasta, obecnie miejsce te jest oficjalnie nazwane ul. Starego Miasta. Miejsce to jest jednym z najstarszych i najpiekniejszych placów Olsztyna. Większość budynków okalających rynek została wybudowana w XVII - XIX wieku, niektóre z arkadomymi podcieniami w fasadzie rynkowej.
Historia samego rynku sięga XIV wieku, i ściśle związana jest z uzyskaniem przez Olsztyn praw miejskich i co za tym idzie wybudowaniem ratusza (zwanego obecnie starym), który jest centralną budowlą tego miejsca. Od samego początku rynek miał charakter handlowy. Wybudowane wokół kamienice pełniły funkcję mieszkalną jak również pełniły funkcję użyteczności publicznej, głównie jako sklepy. Piękne zachowane budynki przetrwały w idealnym stanie do 1945 roku. Po wyzwoleniu Olsztyna w styczniu 1945 roku, rynek jak i większość zabudowań wokół niego została bezsensownie spalona i zniszczona przez zołnierzy Armii Radzieckiej. Była to zemsta na okolicznych mieszkańcach oraz rzeczach mających związek z Niemcami.
Rynek wraz z przyległymi budynkami został odbudowany w latach 50-tych, nie powrócono jednak do kształtu jaki był przed rokiem 1945. Obecnie wszystkie budynki wokół Rynku są pieknię odrestaurowane, w wielu z nich starano się powrócić do orginalnego wyglądu. Nadal pełnia taką samą funkcję co dawniej: jako budynki mieszkalne, punkty handlowe, a nawet jako dom parafialny Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego. Latem jest to miejsce oblegane wręcz przez turystów jak i mieszkańców z powodu wielu imprez artystycznych.