Nim przyjdzie ochota na zdobycie szczytu Babiej Góry i naoczne poznawanie piękna oraz walorów Babiogórskiego Parku Narodowego, warto na dłuższą chwilę wstąpić do siedziby dyrekcji parku zlokalizowanej na Markowych Rówienkach. Wizyta w tym miejscu w znacznym stopniu ułatwi zaznajomienie się z przyrodą nieożywioną, fauną i florą występującymi na babiogórskich szlakach, a wszystko to za sprawą mieszczącego się tutaj ośrodka edukacyjnego.
Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego w przystępny i bardzo ciekawy sposób prezentuje główne zagadnienia związane z celem naszej przyszłej wędrówki, a także kulturą lokalnej społeczności i ekologią. Ośrodek wyposażony jest w bardzo dobrej jakości sprzęt multimedialny, dzięki któremu odwiedzający mogą posłuchać odgłosu lasu i zwierząt w nim występujących, a także podziwiać górskie widoki. Wprawdzie żadne muzeum czy wystawa nie zastąpią rzeczywistości, tym niemniej warto zobaczyć to, z czym można spotkać się osobiście. W ośrodku zlokalizowane są cztery wystawy stałe, które obejmują: Roślinność Babiej Góry - prezentującą walory babiogórskiej przyrody, piętrowy układ roślinności i zwierzęta występujące na terenie Parku; Stylizację Chaty Góralskiej - ukazującą wystrój izb góralskich, oryginalnych sprzętów używanych w gospodarstwach domowych, strojów górali babiogórskich oraz narzędzi używanych przy hodowli owiec i produkcji sera; Panoramę Babiej Góry - przedstawiającą układ sieci wodnej i trasy szlaków turystycznych; Galerię "Pod Cylem" - przybliżającą prace regionalnych twórców ludowych.
Poza wymienionymi wyżej wystawami, w okresie od wiosny do jesieni, na zewnątrz budynku dyrekcji parku do dyspozycji turystów są Ogród Roślin Babiogórskich i Ogród Zmysłów. Rzecz jasna można tutaj zakupić ciekawą lekturę i pamiątki związane z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zaopatrzeni w niezbędną wiedzę i pełni ochoty, możemy ruszać na szlak.