Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Drewniany dom wielorodzinny przy ulicy Sukiennej 48

Nowy Dwór Mazowiecki

Drewniany dom wielorodzinny przy ulicy Sukiennej 48

Nowy Dwór Mazowiecki w drugiej połowie XVIII wieku stał się miejscem, do którego ściągali przedstawiciele różnych dziedzin rzemiosła. Sporą ich grupę stanowili sukiennicy. Do powstałych w mieście zakładów i tkalni sprowadzono głównie tkaczy z Niemiec. Tkalnie upadły w XIX wieku, ale pozostał po sukiennikach ślad w postaci ulicy Sukiennej wzdłuż Narwi w północnej części miasta. Przy ulicy tej zachował się jeden z reliktów dawnej zabudowy Nowego Dworu Mazowieckiego.

Wspomniany relikt dawnej zabudowy to wielorodzinny, drewniany dom zbudowany jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego. Parterowy budynek z wejściami z trzech stron nakrywa dwuspadowy dach z mieszkalnym poddaszem. Znajdująca się od strony Placu Solnego szczytowa elewacja posiada dwa zabudowane ganki oraz balkon o ażurowej, metalowej balustradzie.

Niestety stan obiektu nie jest najlepszy, pozostaje więc mieć nadzieję, że uratują go współczesne programy opieki nad zabytkami.

Zaproponował: zbyszekf60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na