Dzieje hotelu “Monopol” w młodym właściwie mieście Katowice (prawa miejskie uzyskały w roku 1856) mają dość ciekawy przebieg i w chwili obecnej jest on nadal kontynuowany, ale tym razem przez goszczące w nim różne popularne światowe osoby publiczne. Został zbudowany naprzeciw dworca kolejowego dziś nazywanego “starym”, na działce kupionej przez Arnolda Lustinga (właściciela kawiarni Cafe Central- od braci Ollendorfów. W roku 1903 wybudował na niej okazały hotel, który zaprojektował Ludwik Goldstein.
Może “wybudowanie” hotelu to za dużo powiedziane, bo jak podają “źródła” - składa się on z dwóch połączonych kamienic, a więc załóżmy, że owe kamienice zostały nieco rozbudowane... Zresztą owego połączenia kamienic nawet dziś można się doszukać. Elewacje hotelu wychodzą na ulice: Dyrekcyjną i Dworcową, a przy tym są wyjątkowo bogato zdobione, co znawcy sztuki określają, jako styl secesyjny budowli.
Przypatrując się, można zauważyć mnogość detali architektonicznych, m. in. wykusz od lewej strony, po narożny, od strony prawej (ul.Dworcowa) zaczynający się w trzeciej elewacji, zwieńczony dachem o lekko cebulastym kształcie, zakończony wysokim szpiczastym zwieńczeniem. Budynek posiada wysoki parter przeznaczony na sklepy, butiki i wejście do wnętrza. Elewacja zdobiona jest cegłą glazurową koloru białego, nieotynkowana powyżej parteru.
Ponad wszystko uwagę niewątpliwie uwagę zwróci ścianka szczytowa ozdobiona m. in. roślinnymi motywami o falistych kształtach, a w górnej części zaakcentowana skierowanymi ku sobie głowami ludzkimi, nad napisem: “HOTEL MONOPOL” - raczej nawiązującymi do masek używanych przez greckich aktorów w starożytnym teatrze. Ozdobienie “maskami” ścianki szczytowej może mieć nawiązanie do budowy w tym samym czasie nieopodal teatru miejskiego, dziś im. Stanisława Wyspiańskiego.
Po wybudowaniu hotel szybko zyskał sobie renomę, a zawitali do niego m.in.: kompozytor Karol Szymanowski, pianista Artur Rubinstein, popularny tenor Jan Kiepura, który w roku 1936 miał tutaj wesele, a nawet podobno wyszedł na balkon, z którego zaśpiewał jedną z pieśni do zebranych przez budynkiem ludzi, czy też współcześni goście, m.in. reprezentanci Anglii i Portugalii w piłce nożnej, muzycy grup rock'owych Genesis i Deep Purple.
Po II wojnie światowej hotel niestety zaczął upadać, aż zamknięto go z końcem lat 80. XX wieku, by ok. 2003 roku - po żmudnym remoncie polegającym także na odtworzeniu oryginalnego wyglądu elewacji, wnętrz - znów go otworzyć i tak działa do chwili obecnej, a jeśli otrzymał prestiżową nagrodę od jednego z serwisów hotelarskich, a także jako przykład zabudowy miejskiej, może potwierdzać, iż obecni właściciele dbają o jego dalszą historię...