W latach dwudziestych i jeszcze na początku trzydziestych ubiegłego wieku takie pomniki ku czci poległych podczas I wojny światowej stawiano niemal w każdej wsi parafialnej. Często stanowiły wręcz wystrój obejścia kościołów czy placów. Po zakończeniu ostatniej wojny często stawały się obiektem agresji, czymś co przypominało niedawne wydarzenia, które należało jak najszybciej wymazać. Pomnik w Sząbruku ma to szczęście, że przede wszystkim ocalał i to nawet w dobrym stanie.
Jak przystało na tradycję, umiejscowiony jest w pobliżu kościoła. Stanowi narożny element jego kamiennego ogrodzenia. Front pomnika zdobi pamiątkowa tablica z wyrytymi nazwiskami poległych mieszkańców parafii, pochodzących z miejscowości: Sząbruk (Schönbrück), Naterki (Nattern), Unieszewo (Schönfelde) oraz Kręsk (Kranz). Przyglądając się tej tablicy zobaczymy, że prawie wszystkie nazwiska noszą swojskie polskie brzmienie.
Poniżej umieszczono mniejszą tablicę z patriotyczną sekwencją i jeśli wierzyć wyrytej dacie, to pomnik wybudowano w 1931 r. Całość konstrukcji wieńczy pięknie kuty krzyż.