Ta ciekawa parafialna miejscowość położona jest przy drodze prowadzącej do Gietrzwałdu, fakt bliskości tego pielgrzymkowego miejsca miał dawniej ogromne znaczenie. Krajobraz tej wsi prócz zabytkowego kościoła wzbogacony jest również sześcioma warmińskimi kapliczkami o charakterze przydrożnym, pochodzącymi z końca XIX i początku XX wieku. Najprawdopodobniej wybudowano je w związku z Kultem Maryjnym, który po objawieniach w pobliskim Gietrzwałdzie w 1877 roku szczególnie przybrał na sile na terenie całej Warmii.
Konstrukcyjnie kapliczki posiadają zbliżony typ budowli założonej na rzucie kwadratu, są murowane z czerwonej cegły licowej o smukłej sylwetce z pojedynczą niszą. Budowle przykryto dwu lub wielospadowym dachem z gładkimi ścianami a niektóre wzbogacono skromnymi detalami takimi jak płyciny, gzymsy albo fryzy.
Najbardziej rozbudowaną i reprezentacyjną jest kapliczka znajdująca się w pobliżu kościoła, a zarazem na wzniesieniu w centrum wsi. Wzniesiono ją na wysokim cokole, z ostrołukową wnęką w korpusie wewnątrz której znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Budowla jest strzelistego kształtu i takim samym daszku, na szczycie którego umieszczono krzyż.
Inną na którą warto zwrócić szczególna uwagę, jest kapliczka na prywatnym terenie w pobliżu szkoły. Jest ona dwukondygnacyjna typu dzwonniczkowego, obecnie w części górnej zamiast sygnaturki w dwustronnym prześwicie umieszczono krucyfiks. Budowla trochę odbiega od pozostałych gdyż ją wtórnie otynkowano, od frontu duża wnęka z rzeźbą Maryi.
Ta kapliczka oraz dwie znajdujące się przy drodze do miejscowości Kudypy, w roku 1992 wpisane zostały do rejestru zabytków.