Stwierdzenie iż Szelągowo to niemalże całkowicie zagubiona osada leśna z trudnym dostępem i dojazdem mimo bliskości Olsztyna, jest jak najbardziej prawdziwe. Niewiele wiadomo o tym miejscu, wymienia się je w dokumentach z 1575 r. kiedy odnowiono akt lokacyjny.
Miejscowość ta przed rokiem 1945 nosiła niemiecką nazwę Schillings. Znajdują się tu tylko dwa domy, z czego jeden wybudowany został współcześnie. Jednak z pewnością nie można powiedzieć że to miejsce jest osamotnione. Malownicze jezioro Szelążek jest znaczącym powodem przyciągającym gości. Inną przyczyną jest przechodzący tu Szlak św. Jakuba, jest to odcinek prowadzący z Olsztyna do Sanktuarium w Gietrzwałdzie.
Gdy szlak opuszcza osadę, napotyka na kapliczkę, taką typową dla warmińskiej tradycji, pochodzącą prawdopodobnie z przełomu XIX i XX w. Jest to budowla neogotycka o charakterze dzwonniczkowym, wystawiona na planie kwadratu z czerwonej cegły licowej. Kapliczka jest dwukondygnacyjna o rozczłonkowanej bryle opiętej narożnymi uskokowymi skarpami, całość nakryta dachem dwuspadowym który wieńczy kuty promienisty krzyż. Jej główny urok to to ostrołukowa otwarta wnęka w dolnej części, górna to prześwit który kiedyś zawierał sygnaturkę.
Kapliczka do 2012 r. była praktycznie ruiną i groziło jej niestety zawalenie. Dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Warkały i Okolic przeprowadzono w tymże roku gruntowną renowację. Pozwoliła ona na przywrócenie pierwotnej spójności oraz rzeczywiste wyeksponowanie waloru tego ciekawego zabytku. Obecnie odbiór wizualny kapliczki sprawia, że jest istotny element w tym niezwykłym lokalnym krajobrazie.