Jadąc najlepiej chyba tramwajem w kierunku katowickiej dzielnicy Zawodzie, ulicą Warszawską, warto przyjrzeć się pierzei kamienic stojących przy tej ulicy. Jedną z ciekawszych jest położona w pobliżu placu Księdza Szramka, na którym stoi kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zwany Mariackim.
Kamienica została zbudowana w roku 1894 na rzucie prostokąta, przekryta dachem zbliżonym do tzw. “półmansardowego”, o czterech kondygnacjach, z użytkowym poddaszem, w stylu historyzmu z elementami eklektycznymi. Elewacja główna posiada wiele zdobień, którym warto się przyjrzeć nieco z bliska.
Elewacja została rozczłonkowana przez skrajne ryzality, a te na poziomie czwartej kondygnacji zostały zwieńczone płytą balkonową, jednocześnie pełniącą funkcję balkonu. Nad wspomnianymi ryzalitami widoczne są ścianki szczytowe osadzone w konstrukcji dachu, pełniące funkcję bogatszej lukarny zdobionej m. in. esownicami nawiązującymi do epoki baroku, a także naczółkami z “kartuszami”. Wspomniane “lukarny” przyjmują kształt połączonych trapezów widocznych od frontu, przekryte płaskimi dachami. Podobne “lukarny” można czasem spotkać w Paryżu, m.in. na placu zamkniętym w tzw. “atrium”, gdzie mieszkał Viktor Hugo.
Warto również zwrócić uwagę na zdobienia otworów okiennych, które trochę przypominają zdobienia chyba na budynku pałacu w Budziszynie a także na fasadzie muzeum w Dreźnie, w którym można podziwiać różne wystawy, m.in. modele kolejek, powozy, modele statków itp. Nad otworem bramnym widoczne są różnego rodzaju ozdobniki, m. in. motywy roślinne czy głowa ułożona na tle muszli wykonane w tynku, w tym klucz, w którym umieszczono datę budowy kamienicy “1894”, dziś już ledwo widoczną z uwagi na zaniedbania ze strony właściciela, zarządcy budynku.