Wieś Bartąg położona jest tuż za granicami miasta Olsztyna. Powstała w 1345 roku, trzy lata później we wsi zbudowano kościół p.w św. Jana Ewangelisty. Przy świątyni istniał wtedy również szpitalik i szkoła. W 1681 roku wybuchł pożar, który strawił część dachu i murów, ocalał tylko ołtarz główny, będący dziełem królewieckiego snycerza Izaaka Riga. Świątynię odbudowano w XVIII w., i ponownie konsekrowano w 1724 roku. Prawie w tym samym czasie, bo w 1726 r., wybudowano organy. Pierwotnie kościół posiadał drewnianą wieżę, którą zastąpiono murowaną dopiero w 1800 r., a kilka lat temu przyozdobiono zegarami.
W roku 1934 kościół ponownie przebudowano i powiększono, dostawiono dwie boczne nawy. Remont ten wykonano z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Otto Langkau. Postać wielce zasłużona na polu krzewienia polskości; mimo przynależności Warmii do Prus Wschodnich, głosił kazania w języku polskim, rozprowadzał również wśród polskich mieszkańców wydawaną już wtedy Gazetę Olsztyńską.
Niestety, ks. Langkau został zamordowany 22 stycznia 1945 r. na plebanii przez żołnierzy radzieckich. Początkowo pochowany był w kościele, na tym miejscu teraz znajduje się pamiątkowa tablica, potem prochy przeniesiono na bartąski cmentarz.
W roku 1968 obiekt wpisany został do rejestru zabytków.