Wieprzyce (Dolne) to niegdysiejszy przysiółek dzisiejszej dzielnicy Gorzowa. Osada, właściwie majątek z kilkoma kolonistami, została założona prawdopodobnie po regulacji Warty (1768) na obszarze Wieprzyckich Łąk (Wepritzche Wisen) i nazywała się wtedy Eschnersaue, co można to przetłumaczyć jako „Błonia Eschnera” (od nazwiska założyciela osady). W 1962 r., po przyłączeniu Wieprzyc Górnych do Gorzowa, została wyodrębniona jako samodzielne sołectwo.
Jest położona na obszarze chronionego krajobrazu o nazwie Gorzowsko – Krzeszycka Dolina Warty. Ma rozproszony układ domostw i typowo rolniczy charakter. Wieś została rozsławiona przez mieszkającego tam Ernsta Henselera (1852-1940) nazywanego malarzem łęgów warciańskich . Był świetnym pejzażystą i portrecistą, profesorem rysunku w Berlinie. Zostawił po sobie wiele obrazów przedstawiających sceny rodzajowe z podgorzowskich Wieprzyc, Jeży, Jeżyków, Niwicy, Jenina czy Bogdańca. Jego dom rodzinny zachował się do dziś.
Warto wiedzieć: Znajdujący się pierwotnie na berlińskim cmentarzu pomnik nagrobny Henselera można dziś oglądać przy kościele Trójcy Świętej w Gorzowie-Wieprzycach. Obok niego znajduje się stosowna tablica informacyjna. Malarz został też uhonorowany stojącym nad Kłodawką w Gorzowie pomnikiem autorstwa Andrzeja Moskaluka.