Włostów (niem. Lossow) został założony w 1775 r. w czasie kolonizacji fryderycjańskiej Warciańskich Błot. Dziś jest wsią sołecką tworzącą jedną całość z Krzyszczynką. W krajobrazie zaznacza się jako ciągnąca się równolegle do koryta Warty rzędówka.
Budowę protestanckiego zboru rozpoczęto dopiero w r. 1800. Wzniesiono go w ciągu dwóch lat na niewielkim terpie (sztucznie usypany na mokradłach pagórek). Miał konstrukcję ryglową. Początkowo był kościołem filialnym parafii w Kołczynie (po drugiej stronie Warty), ale już w połowie XIX w. funkcjonowała tu samodzielna parafia. Obok kościoła utworzono działający do dziś cmentarz.
Po wojnie kościół został przejęty przez katolików i poświęcony w lipcu 1948 r. W latach późniejszych kilkakrotnie remontowany, w latach 70. XX w. przeszedł tak gruntowną przebudowę, że wymagał ponownej konsekracji (2.04.1978). Między innymi wymieniono ściany ryglowe na ceglane, skrócono o 5 m nawę, położono podłogę z lastriko. Na zewnątrz zastąpiono drewnianą dzwonnicę nową, stalową. Wiszący w niej dzwon pochodzi z 1912 r.
Budynek bezpowrotnie utracił cechy zabytku zachowując jednak dawną bryłę z naczółkowym dachem, więźbę dachową i - we wnętrzu - dwa rzędy drewnianych słupów podtrzymujących drewniany, belkowany strop. Kiedyś na tych słupach były też wsparte empory, do dziś zachował się tylko tzw. chór muzyczny z dziewiętnastowiecznym neogotyckim prospektem organowym. Obecnie jest to kościół filialny parafii w Bogdańcu (tamtejszy kościół został podobnie przebudowany w tym samym okresie). Nosi wezwanie św. Józefa Oblubieńca.