Nadwarciańska wieś z okresu kolonizacji fryderycjańskiej położona na terenie tzw. Błot Krzeszyckich. Na początku nosiła nazwę Sabinenhof (Sabinenliot), od XIX w. do 1945 r. - Scheiblersburg. Najprawdopodobniej powstała jako tzw. anterpryza (od niemieckiego enterprissen = przedsięwzięcie), czyli osada założona przez osobę prywatną.
Nie wiadomo, kiedy dokładnie pojawił się w niej kościół, ale jego istnienie odnotowane jest już w 1780 r., za czasów własności von Waldowów. Bezwieżowa budowla z czerwonej cegły, którą oglądamy dziś, pochodzi z 1885 r. Nie jest specjalnie wysoka i trochę cofnięta od ulicy, więc łatwo ją minąć niezauważenie. Razem ze stojącymi obok dawną szkołą i plebanią tworzy naprawdę interesujący zespół zabudowy.
Współcześnie Krzemów jest wsią sołecką położoną między rzeką Wartą a Kanałem Bema . W kilku miejscach nad kanałem zbudowano mostki, które umożliwiają dotarcie na skróty do Łukomina. Można tu jeszcze natrafić na zbudowane na przełomie XVIII i XIX w. domy szachulcowe. Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest filią parafii Św. Stanisława Kostki w Kołczynie . Przed świątynią zachował się cokół pierwszowojennego pomnika.
Warto wiedzieć: W umowach spisywanych z kolonistami gwarantowana była możliwość budowy świątyni i wolność wyznania (stąd najczęściej powstawały tam zbory protestanckie). Oprócz wielu ulg, koloniści mieli obowiązek opieki nad wałami