Ulica Michała Kajki znajduje się w połowie drogi prowadzącej z Dworca Głównego w kierunku centrum. Trakt ten istniał już na początku XIX w., zabudowany w większości domami typu willowego, dlatego przy odrobinie wyobraźni urok tego miejsca widoczny jest i w czasach dzisiejszych. Większość budynków na tej ulicy zaprojektowana została przez wybitnego olsztyńskiego architekta Augusta Feddersena, jego autorstwa jest również Szpital Miejski oraz Teatr im. Stefana Jaracza.
W dwudziestoleciu międzywojennym okolice takich ulic jak Dąbrowszczaków, Mickiewicza, Kościuszki czy Kajki, miały mieć charakter reprezentacyjny, dlatego zabudowa tych terenów miała znacznie ciekawszą oprawę niż reszta miasta. Prawie każdy budynek przy opisywanej ulicy ma jakąś swoją własną historię; wystarczy nadmienić o willi nr 8, która po zakończeniu II wojny światowej w latach 1952-1959 była pierwszą siedzibą rozgłośni Radia Olsztyn. Z okazji jubileuszu Radia w 2012 r. umieszczono nawet pamiątkową tabliczkę.
Znacznie ciekawszą historię ma jednak dom znajdujący się przy ul. Kajki 3, była to bowiem ostatnia siedziba olsztyńskiej loży masońskiej. Loża pod nazwą „Kamień nad Łyną” działała w Olsztynie przez czterdzieści pięć lat. Trzykrotnie zmieniała swoje lokum aby w końcu zagnieździć się we własnym wybudowanym w 1913 r. budynku właśnie pod numerem 3. Po zakończeniu działań wojennych ten piękny obiekt, przypominający swym wyglądem secesyjna kamienicę, pełnił różne funkcje, mieściła się m.in przychodnia chorób płuc a także był to punkt informacyjny Monaru.
W 2008 r. ta mocno już podniszczona budowla stała się prywatną własnością i przeszła gruntowny remont. Dawna siedziba loży "Kamień nad Łyną w 1988 r. wpisana została do rejestru zabytków, i obecnie miejsce to zajmuje bank oraz kilka prywatnych firm.