Zanim dzisiejsza dzielnica Katowic Dąbrówka Mała stała się częścią dzisiejszego miasta Katowice, do roku 1951 pełniła samodzielną rolę gminy, by w tym samym roku zostać przyłączoną do pobliskich Szopienic, a te w 1960 do Katowic.
Po czasach samodzielnej gminy pozostał całkiem ciekawy budynek zbudowany w 1907 roku w stylu eklektycznym, z elementami modernistyczno-secesyjnymi, wymurowany z cegły pełnej, przekryty w części węższej dachem dwupołaciowym, przechodzącym w jednopołaciowy w kierunku tyłu budynku.
Budynek posiada trzy kondygnacje wraz z użytkowym poddaszem. Fasada główna jest częścią reprezentacyjną budowli, toteż najbardziej ozdobiona. Najbardziej zdobione są okna po lewej i prawej stronie pierwszej kondygnacji, w formie obramień zdobionych esownicami. Na wysokości drugiej kondygnacji widoczny jest gzyms dzielący drugą i trzecią kondygnację, a na trzeciej, wzdłuż środkowych okien, widać lekko wystające, żłobione pilastry. Środkowa część wystającego dachu ozdobiona jest ozdobną ścianką szczytową, po bokach której widać esownice, a zwieńczona jest półokrągłym łukiem. Dach zwieńczono wieżyczką osadzoną na kalenicy dachu, zakończoną baniastym hełmem. Boczne ścianki szczytowe dachu zakończone są schodkowymi uskokami w jego węższej części.
Pod gzymsem, w środkowej części, pod ścianką szczytową, w niszy zakończonej półokrągłym łukiem wykonano napis: “A.D. 1907”.